
Porallergia - Poratka allergia
A lakáson belüli allergének közül nem a por, hanem a házipor-atka okoz leggyakrabban légúti allergiát. A poratka allergiát a poratka mikroszkopikus méretűre feltöredezett, levegőben szálló beszáradt széklete váltja ki; belélegezve, vagy a bőrünkkel érintkezve.
Porallergia - Poratka allergia tünetei:
Légúti tünetek:
- az orr nyálkahártyájának és a szem kötőhártyájának gyulladása
- mint erős könnyezés,
- szemvörösség, -viszketés,
- orrfolyás, -dugulás, -viszketés,
- tüsszögés,
- szájpadviszketés
- száraz, erőltetett köhögés
- légúti elváltozások
- nehézlégzés,
- fulladási roham,
- asztma
A kellemetlen panaszok felerősödhetnek a téli időszakban.
Bőrtünetek:
- csalánkiütés
- ekcémás elváltozások, vörös, sokszor száraz foltok formájában.
A tünetek többsége jellemzően éjszaka, illetve hajnalban jelentkezik, tekintve, hogy a legtöbb allergén az ágyneműben található, és alvás során találkozik bőrünk a bőrtünetek okozóival.
A poratka allergia - diagnózis felállítása
A diagnózis teljes felállításához az anamnézis és a jellemző tünetek mellett az úgynevezett Prick bőrteszt és vérvizsgálat elvégzése szükséges.
A multiplex molekuláris allergéndiagnosztika lehetőséget biztosít arra is, hogy kiderítsük, a poratka pontosan mely molekulája váltja ki az allergiás reakciót. Ez fényt deríthet arra, hogy a poratka allergia a légúti és bőrtüneteken kívül, okozhat-e egyéb panaszokat is. Például, ha a poratka allergén Der p 2, Der f 2 komponense mutat pozitivitást, akkor az atkával fertőzött liszt fogyasztása ételallergiához hasonló tüneteket is okozhat; egy másik komponens pedig azt mutathatja meg, hogy a későbbiekben mekkora az esélye asztma kialakulásának a poratkára allergiás egyéneknél. A multiplex allergia teszttel (ALEX) egyetlen vérvételből közel 300 allergén vizsgálható (ezek között kivonatok és molekuláris komponensek egyaránt vannak).
Természetesen a diagnózis felállításához szervesen hozzátartozik a jelentkező tüneteknek megfelelő szakorvosi vizsgálata, mint:
- nátha esetén fül-orr-gégészeti kivizsgálás,
- asztmatikus tüneteknél légzésfunkcióval kiegészített tüdőgyógyászati vizsgálat,
- bőrtüneteknél bőrgyógyász szakvizsgálat.
Poratka keresztallergia
Poratka allergia esetében előfordulhat keresztallergiás reakció megjelenése rákfélékkel. Ezért, az arra érzékenyeknek figyelniük kell étkezéseik összeállítására is, és szükség esetén el kell kerülni a rákfélék fogyasztását. A poratka allergénjében levő tropomyosin azonos IgE megkötő epitopokkal rendelkezik az étel formájában fogyasztott rákfélékben levő fehérjékkel (homár, rák, kagylók) és egyéb puhatestűekkel. Ez is egy ékes példája a légúti-nutritív keresztallergiának. Keresztallergiák felfedésére a multiplex allergia vizsgálatok (ALEX) jelenthetnek megoldást, amelyek molekuláris szinten vizsgálják az allergéneket; így kideríthető, hogy pontosan melyik az a komponens, amely az allergiás reakcióért felelős. Ennek a keresztallergiáknál és az immunterápiák stratégiájának kidolgozásánál van kifejezetten nagy jelentősége.
Poratka-allergia kezelése, immunterápia
A poratka-allergia kezelésében leggyakrabban tüneti terápiát végeznek, mely antihisztamin tartalmú gyógyszerek szedése, orrspray és szemcsepp együttes alkalmazásából áll. Ezt a beteg az akutan megjelenő tünetek esetén veszi be.
A poratka allergia kezelésében áttörést jelent a poratka allergia immunterápia, mellyel a tünetek akár teljes megszűnését is ellehet érni. A kezelés fájdalommentes, mert az allergén tisztított kivonatát tartalmazó gyógyszer csepp vagy tabletta formájában kerül a szervezetbe. Ez a kezelésmód gyermekek és felnőttek esetében egyaránt sikerrel alkalmazható. A poratka immunterápia ideje megközelítőleg 3-5 év.
A poratka allergia befolyásolja az alvást és az életminőséget
Egy vizsgálat szerint az allergiás panaszok jelentősen rontják az alvás minőségét, és ez összefüggést mutat az allergiás tünetek erősségével. Az alvászavarok pedig fáradtsághoz, nappali álmossághoz vezethetnek, csökkenhet a teljesítőképesség a munkában vagy az iskolában; ugyancsak romlik a tanulási készség, az emlékezőképesség, depresszív hangulat lehetséges, az életminőség romolhat összességében.
A jellemző allergiás tünetek:
- orrfolyás vagy orrdugulás
- tüsszögés
- viszkető, könnyező szemek
- gyulladt szemhéjak
- kapkodó légzés
- szorító mellkas
- köhögés és zihálás
Ha ezek közül a tünetek közül néhány az év teljes szakában fennáll, akkor poratka allergia fennállásának gyanúja merül fel; érdemes kivizsgálni, allergiavizsgálatot végeztetni. A multiplex allergia vizsgálat jelenthetnek ilyen esetben megoldást, amelyek molekuláris szinten vizsgálják az allergéneket. Amennyiben a beltéri allergének vizsgálata tűnik célszerűnek, akkor célirányosan az ALEX indoor részpanel lehet a megoldás, amely az otthonokban, belterekben leggyakrabban előforduló 46 allergént vizsgálja.